Forfatter: Per Hotvedt
ISBN: 9788299901987
Hellas har fascinert reisende gjennom alle tider, og en av de første som beskrev landet var Pausanias (110-180 e.v.t). Han er kjent for sitt bok Beskrivelse av Hellas (Hellados Periegesis), et omfattende verk som er en av de viktigste samtidige kilder om antikkens monumenter i Hellas, og derfor av stor betydning for moderne arkeologi. I denne boken følger vi i Pausanias fotspor rundt på Peloponnes og med på følget har vi fortidens helter og heltinner som Herakles, Akilles, Odyssevs, Agamemnon og den skjønne Helena.
Forfatteren tar oss med til myteomspunne steder som Korint, bronsealderens Mykéne, det store teateret i Epídavros, bysantinske Monemvasía, den mystiske ruinbyen Mystra, antikkens Olympía, og de idylliske fjellandsbyene i Arkadía. Natur møter kultur på vandreruter i opp til 2000 meters høyde og ned i den dramatiske Lousius-ravinen og Diros-grottene. Og langs hele den lange kysten kan du finne idylliske bukter med gylne sandstrender og krystallklart vann.
Samtidig får vi et innblikk i Peloponnes’ spennende historie der ulike herskere avløste hverandre, fra bronsealderens mykenske rike, antikkens bystater som Spárta og Korint, middelalderens frankiske riddere og sjømakten Venezia, før Hellas fra det 15. århundre ble en del av det osmanske rike. Derfra oppnådde de en hardt tilkjempet frihet på begynnelsen av 1800-tallet, og frihetens fane ble heist nettopp på Peloponnes.





Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.